Blog

Blog

Bez kategorii

Oddaj zegarek, weź czas!

W południowej Afryce, w niewielkiej wiosce w Namibii żyje plemię Himba. Pewnie trudno w to uwierzyć, ale jeszcze kilkanaście lat temu nikt ich nie rejestrował, kiedy się rodzili. Dlatego też wielu z nich nie zna daty swoich narodzin. Pytani o wiek odpowiadają często, że np. urodzili się wtedy, gdy cały miesiąc padał deszcz. Ich życie wygląda inaczej. Nie biegną, nie spieszą się, nie wyliczają nieustannie, ile rzeczy mają jeszcze do zrobienia. Przyjmują to, co przychodzi. Zdaje się, że jakoś bardziej kontemplują życie.

Nam trudno to sobie wyobrazić. Nasza codzienność jest naznaczona biciem zegara. Około 6.00 dzwoni mi budzik. Myje się, ubieram, jem śniadanie. Siadam na modlitwę. O 8.30 powinnam wyjść z domu, ale zazwyczaj 8.30 przychodzi zbyt szybko. Więc wyjeżdżam o 8.40. Denerwuję się na czerwone światło, korki i jeżdżących zbyt wolno kierowców. A to dopiero poranek! Ten bieg skończy się późnym wieczorem, gdy nastawiając budzik, liczyć będę ile godzin zostało do rana. Błogosławione te dni, kiedy jest chwila na refleksję, na jakiś zachwyt, na zaskoczenie… Te chwile, które wyrywają nas spod presji zegarka.

Mówi się, że Europejczycy mają zegarki, a Afrykańczycy czas.
Właśnie… Może warto dać sobie czas?
Np. 149 godzin 🙂
Bez nerwowego odliczania. Bez pośpiechu. Bez wielkich oczekiwań.
Po prostu… 149 godzin dla Ciebie i Boga.

Daj Mu się zaskoczyć!

Zapisy: http://149godzin.pl/zapisz-sie/

Bez kategorii

Wolność czyli Empire State Building albo Ribena

Całkiem niedawno w przedmowie do książki Andreasa Bopparta „New Landic” przeczytałam historię Kumbuki.
Kumbuka to goryl, który w 2016 roku zaginął w londyńskim zoo. Ku zdziwieniu i przerażeniu pracowników ogrodu, pewnego dnia klatka Kumbuki okazała się być pustą. Fakt ten z prędkością błyskawicy dostał się do mediów, a te nie próżnowały w karmieniu opinii publicznej obrazami niczym z „King Konga”. Ostrzeżenia przed wielkim gorylem biegającym po ulicach Londynu i wspinającym się na najwyższe londyńskie budynki niczym King Kong na Empire State Building w Nowym Jorku budziły przerażenie Londyńczyków. Rzeczywistość okazała się jednak dużo mniej spektakularna. Kumbuka nie opuścił nawet terenu ogrodu. Włamał się jedynie do kuchni dla pracowników zoo, gdzie spożył sporą ilość słodkiej Ribeny. Odnaleziono go szybko. Natychmiast podano mu środki uspokajające i przetransportowano do klatki, gdzie dochodził do siebie po prawdopodobnie największym w życiu cukrowym kacu.

Ta historia obudziła we mnie pytanie o moją wolność. Co z nią robię? Czy naprawdę z niej korzystam? Jezus umierając na krzyżu otworzył drzwi klatki, w której trzymał mnie grzech. Jestem wolna i powołana do rzeczy wielkich! Naprawdę w to wierzę, a jednocześnie tak często zamiast podziwiać świat z dachu Empire State Building, zadowalam się smakiem Ribeny. Dobre bo słodkie. Atrakcyjne bo nie wymaga wysiłku. Może nie odżywia ale smakuje.

Zbyt często patrzymy na życie duchowe, jak na przestrzeń pełną trudu, wysiłku, niepewności, wyrzeczeń. Popatrz choćby na swoją modlitwę.
Gdy rozmawiam o niej z ludźmi, często odnoszę wrażenie, że czują się, jakby stali u stóp wielkiej góry, na którą nie mają ochoty się wspinać. Za dużo myślimy o trudzie wspinaczki, za mało o widokach, które tam na nas czekają. Za dużo myślimy o swojej słabości, za mało o mocy Boga, który „wprowadza na skały zbyt wysokie” (Ps. 61).

Życie duchowe bywa trudne i wymagające. To prawda. Ale albo odważysz się „wyjść na miasto”, albo zamkną się z powrotem w klatce. Droga duchowego lenistwa, szukania tylko tego co słodkie i wygodne nie jest drogą prawdziwej wolności. Prawdziwa wolność to rozłożenie skrzydeł i poddanie się Wiatrowi, który wieje kędy chce.

Czy nie wiesz tego? Czyś nie słyszał?
Pan – to Bóg wieczny,
Stwórca krańców ziemi.
On się nie męczy ani nie nuży,
Jego mądrość jest niezgłębiona.
On dodaje mocy zmęczonemu
i pomnaża siły omdlałego.
Chłopcy się męczą i nużą,
chwieją się słabnąc młodzieńcy,
lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły,
otrzymują skrzydła jak orły:
biegną bez zmęczenia,
bez znużenia idą. Iz 40,28-31

Bez kategorii

Okołoświątecznych refleksji kilka

Czasem warto coś zmienić, przesiąść się choćby o jedno krzesło w prawo, by zobaczyć rzeczywistość z nieco innej perspektywy. Patrzę na Kościół w Polsce i czasem się zachwycam, czasem rozczarowuję, czasem widzę w nim świętość i mam wiarę, że ona się tu ostoi mimo płynącej przez Europę szeroką falą laicyzacji, a czasem poprawiając okulary na nosie, tonem „eksperta” wieszczę rychłe załamanie aktualnego kościelnego „systemu”.

Dziś drugi dzień świąt. Kościół wspomina Szczepana, a ja siedzę w wygodnym fotelu w Reykjaviku i myślę o moim Kościele.
Doświadczam go tutaj inaczej. Islandczycy to głównie protestanci, ale jednocześnie jest to jeden z najbardziej ateistycznych narodów w Europie. Katolicy są tu w zdecydowanej mniejszości, choć w ostatnich latach odnotowuje się wzrost ich liczby – m.in. za sprawą napływu Polaków i Filipińczyków. Islandzki Kościół to młody Kościół. To zaskakujące w zestawieniu ze starzejącym się europejskim (w tym polskim) Kościołem. Odprawia się tu znacznie więcej chrztów niż pogrzebów. To też w dużej mierze zasługa Polaków przybywających na wyspę w wieku produkcyjnym i bądź co bądź otwartych na życie (szczególnie w warunkach jakie zapewnia tutejsze prawo).

Biskup Islandii, jedynej diecezji obejmującej całą wyspę, to David Tencer – Słowak, kapucyn. W niedzielę, 23 grudnia, odczytywany był Jego list pasterski do wiernych. Mówił w nim prosto o filmie, który oglądał ostatnio na Facebooku i który Go poruszył, o tym by w nadchodzące święta, w natłoku przygotowań, nie przegapić obecności Boga. Ten list był w gruncie rzeczy mocno kerygmatyczny. Słowo do Kościoła na dorobku, do Kościoła będącego w mniejszości, do Kościoła, który jest wciąż słaby i jednocześnie tak bardzo wezwany do ewangelizacji! Słuchałam tego listu na mszy w języku polskim odprawianej w Katedrze. W każdą niedzielę dwie z czterech mszy odprawiane są tutaj po polsku. Patrzyłam na pełen ludzi Kościół i myślałam o tym, że ich obecność tutaj ma wymiar ewangelizacyjny. W Boże Narodzenie na polskiej mszy o godzinie 13:00 obecna była islandzka telewizja – zbierali materiał na reportaż o polskim przeżywaniu Bożego Narodzenia. Wierność eucharystii, wierność tradycji, niewątpliwie jest tutaj świadectwem.

Z tej perspektywy zamyślam się dzisiaj nad polskim Kościołem. Nad tym, że w Polsce żyję wśród ludzi, którzy może trochę inaczej, ale nie mniej niż Islandczycy, potrzebują świadectwa i ewangelizacji. Każdego ranka, w całkowitej ciemności (widno robi się tutaj około godziny 11:00) siadam na modlitwę i proszę Boga o Światło. Potrzebujemy Bożego Światła, żeby posługiwać w Polsce zgodnie z Jego wolą, żeby ewangelizować z mocą, żeby być czytelnym świadectwem.

Aktualnie w Islandii widno jest przez 4-5 godzin w ciągu dnia. Od Bożego Narodzenia dzień zaczyna się wydłużać. Jakże wymowne stają się tu słowa proroka Izajasza:

Naród kroczący w ciemnościach
ujrzał światłość wielką;
nad mieszkańcami kraju mroków
światło zabłysło.
(…) Albowiem Dziecię nam się narodziło
Syn został nam dany. Iz 9, 1.5

Oby to Boże przychodzenie, Boże Światło budziło nas do ŻYCIA w Jego Mocy!

Poniżej dwa obrazy z Islandii. Pierwszy to budowa kościoła – trud i radość – one towarzyszą także budowaniu tego Kościoła z Żywych Kamieni – w każdym miejscu na świecie. Drugi to zaproszenie islandzkiego biskupa do kapłańskiej posługi na Islandii – żniwo wielkie, i tu i w Polsce – potrzeba księży, ewangelizatorów, świadków, w Kościele potrzeba Ciebie i mnie. 

Bez kategorii

Dla wspólnotowych „świeżaków”, czyli rozmowy o pogodzie ratują życie…

Na początku, kilkanaście lat wcześniej, uciekałam pospiesznie z moich pierwszych Spotkań Uwielbienia. Wolałam być nic nie mówiącą dziwaczką niż zaczynać jakieś rozmowy z obcymi ludźmi o pogodzie, pierdołach albo (wtedy) co gorsza, o rzeczach ważniejszych. „Spotkanie Uwielbienia to spotkanie z Bogiem, a nie z ludźmi” – tak myślałam. Przyjeżdżałam wtedy autobusem „na styk”, dosłownie chwilę przed rozpoczęciem spotkania, a wychodziłam kiedy spotkanie jeszcze trwało. Nie rozumiałam, jak te wszystkie pytania: „cześć, co u Ciebie?”, „co tam?” i „jak się masz?” będą mnie nawracać w moim myśleniu o tym, czym jest wspólnota i pozwolą budować lokalny Kościół.

Nikt nie staje na naszej drodze przez przypadek. Jako nastolatka zakładałam, że nie muszę wchodzić w relacje z ludźmi i budować swojego życia we wspólnocie, bo przecież chodzi o to, by dążyć do świętości, a modlitwa i rozwój duchowy to sprawa nadzwyczaj indywidualna i intymna i nie chcę się tym dzielić. Zapomniałam (albo i nie wiedziałam i trzeba mi się było nawrócić po kilku latach), że Bóg przychodzi w relacji z drugim człowiekiem i to moja decyzja, czy skorzystam z tej łaski czy nie. Wtedy nie skorzystałam – ale to właśnie kilka tych osób, które wytrwale zagadywały co tydzień, mówiły do mnie „cześć”, pytały jak na studiach i rozmawiały o pogodzie – to właśnie te, niby błahe i nieznaczące interakcje, stały się fundamentem do budowania zapuszczonego korzonka relacji we wspólnocie, w której raczkowałam duchowo. A po kilkunastu latach wróciłam i poczułam się jak w domu.

Susan Pinker, psycholożka, badaczka i pisarka, autorka książki „Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi”, zwraca uwagę w swoich długoletnich badaniach na to, jak relacje z drugim człowiekiem, nawet te wydaje się nieznaczące i błahe w naszej codzienności, jakie jak pogaduchy przy wyprowadzaniu psa na spacer, spotkanie przy drzwiach z sąsiadką lub chwila rozmowy z „panem z piekarni”, mają znaczenie dla naszego zdrowia i życia.

Na kilkanaście różnych czynników odkrytych podczas licznych badań, wpływających na zdrowie i długowieczność, te, które mają największe znaczenie to kolejno: szczepienia (5. miejsce), nieposiadanie nałogów (niepicie alkoholu i niepalenie papierosów kolejno na 4. i 3. miejscu). Najbliższe, najgłębsze relacje – z tymi, których najbardziej kochamy, jedziemy do nich, gdy są w potrzebie w nocy o północy, to ich kłopoty, trudności zawierzamy w modlitwach w pierwszej kolejności – znalazły się na 2. miejscu. Jednak najważniejszym czynnikiem okazała się być tzw. „społeczna integracja”, czyli właśnie wyżej opisana zdolność do wchodzenia codziennie w interakcje z ludźmi, z którymi nie łączą Cię silne więzi emocjonalne. To stawia przed nami pytanie: z iloma ludźmi udaje Ci się porozmawiać w pracy, w szkole, na uczelni, na osiedlu? Czy wiesz jak ma na imię osoba sprzedająca Ci codziennie chleb czy kawę? Czy rozmawiasz z listonoszem? Czy znasz swoich sąsiadów i udaje Wam się ze sobą rozmawiać? Czy unikasz rozmów na przystanku, w autobusie, w pociągu, w parku? To właśnie te błahe, z pozoru nic nie znaczące rozmowy, mają największy wpływ na Twoje zdrowie i długość życia.

Przychodzisz na spotkania modlitewne do swojej wspólnoty i uciekasz chwilę przed zakończeniem? Stoisz pod ścianą i unikasz kontaktu wzrokowego? Nie wiesz co powiedzieć? Wiem, to strasznie krępuje – zacznij od uśmiechu – pierwszego lodołamacza relacji, zapytaj „co u Ciebie dobrego?” – daj drugiej osobie przestrzeń na opowiadanie o rzeczach, które są łatwiejsze do dzielenia, nikt nie chce zaczynać „z grubej rury”, o swoich kłopotach i trudnościach (choć jest to cecha narodowa Polaków i w tym narzekaniu też można się jednoczyć 🙂 ). Zapytaj o to, jak minął dzień, co dziś porabiała, jak przeżyła spotkanie modlitewne, rekolekcje, spotkanie czy warsztaty. I najważniejsze: robienie razem rzeczy zbliża ludzi! Zaangażuj się w życie swojej grupy – nic tak nie „robi roboty” w relacjach jak wspólne działania.

Twoja uważność, otwartość na drugiego człowieka przybliża Cię do istoty budowania Kościoła – jak chcesz realizować jego jedność, świętość, powszechność i apostolskość jeśli nie wiesz, z kim w tym Kościele jesteś, bo skupiasz się tylko na najbliższych? Jedna cegła nie zbuduje domu. Wspólnota – Twój lokalny Kościół daje Ci przestrzeń do inspiracji, mobilizacji, do kontaktu z drugim człowiekiem, co prowadzi Cię do świętości. Wspólnota ratuje Twoje życie. Zarówno psychiczne jak i to najważniejsze – wieczne.

 

W prezentacji TED, Susan Pinker wyjaśnia zdrowotne znaczenie kontaktu i relacji z drugim człowiekiem, którą można obejrzeć tu: https://www.ted.com/…/susan_pinker_the_secret_t…/transcript…

wydech Bez kategorii

Oddech – najprostsza modlitwa

Próbuję złapać oddech teraz, przy największym wysiłku, przy największej do tej pory fali zmęczenia. Pulsująca krew uderza w moją skroń tak, że zaczyna boleć mnie głowa. Łapczywie połykam większe hausty powietrza. Czuję, że się zaraz uduszę. Całe ciało jest zmęczone, bolą mnie stawy biodrowe i kolanowe, ale nadal biegnę.

Wiem, że zaraz będzie po wszystkim, ale czuję, że głowa odmawia posłuszeństwa. Wdech. Wydech. Wdech. Wydech. Nogi się plączą, piecze mnie zaczerwieniona skóra na ramionach. Zacisnęłam już jakiś czas temu pięści, nie panuję nad tym. Wdech. Wydech. Wdech. Wydech. Ostatnie kilkadziesiąt metrów. Totalne zmęczenie. Czuję, że już nie mogę, całą siłę kieruję na myśl: wdech, wydech. Dobiegam. Ktoś krzyczy moje imię, ktoś do mnie dobiega, ktoś mnie poklepuje po plecach. Wdycham zapach rozgrzanego asfaltu i swędzi mnie ciało, od poparzeń słonecznych, od wyschniętego potu na skórze. Przytula mnie przyjaciółka. Ktoś podaje mi butelkę z wodą. Oddech stopniowo zwalnia, mogę wziąć głębszy wdech. Powietrze znów zaczyna pachnieć. Tak zapamiętałam ostatnie momenty przebiegniętego półmaratonu. Wszystkie myśli skierowane wokół oddechu. I modlitwy.

Tak, ostatnie 3 kilometry przemodliłam. W rytmie swojego oddechu. Wiedziałam, że muszę zaczerpnąć i „posilić ducha”, bo ciało już ma dosyć, choć to nie pierwszy półmaraton, który przebiegłam. Potrzebowałam zawalczyć i pokonać tą „ścianę”, która nakazywała stanąć i zakończyć bieg przed metą. Te myśli, które kusiły mnie do zatrzymania się, do rozglądania się za innymi, te, które podpowiadały, że „już wystarczy”.

Wiele wschodnich filozofii i religii skupia się na prawidłowym oddechu przy różnych praktykach rozwoju duchowego. Czy chrześcijanie też się zajmują i zajmować się powinni oddechem? Już ojcowie pustyni w pierwszych wiekach praktykowali, ćwiczyli różne sposoby na budowanie relacji z Bogiem w modlitwie i podkreślali, że jest ważny. Zwraca na to uwagę m.in. Nicefor Pustelnik, który uznaje, że wraz z oddechem umysł przychodzi do serca:

Zatem usiądź, skup swój umysł, wprowadź go drogą, przez którą tchnienie wchodzi do serca. Nakłaniaj go i zmuszaj, aby zstąpił do serca wraz z wdychanym powietrzem. Gdy wreszcie tam się znajdzie, wtedy we wszystkim, co później nastąpi, nie będzie nic niemiłego czy nieradosnego. Jak mąż, który przebywał z dala od domu i po powrocie nie posiada się z radości, że dane jest mu znów widzieć dzieci i żonę, tak też i umysł, gdy połączy się z duszą, napełnia się niewysłowioną rozkoszą i weselem. Jeśli zaś, bracie, mimo wielkiego wysiłku, nie zdołasz wejść do wnętrza serca, tak jak ci nakazaliśmy, wtedy uczyń, co ci teraz powiem, a z Bożą pomocą odnajdziesz to, czego szukasz. Wiesz, że w piersi każdego człowieka znajduje się zdolność rozumowania. Tam właśnie, wewnątrz piersi, nawet gdy usta nasze milczą, rozmawiamy i zastanawiamy się, zanosimy modlitwy i psalmy, i czynimy wiele innych rzeczy.

Błogosławiony Nicefor wskazuje jak wejść do serca drogą oddychania, usiłując w ten sposób doprowadzić do skupienia intelektu. Do oddechu nawiązywali również Kalikst i Ignacy Ksantopuloi:

Równocześnie z oddechem wprowadzaj słowa modlitwy, jak powiedział Hezychiusz: „Z oddechem swym złącz czujność oraz Imię Jezusa, a także szczere rozważanie o śmierci i pokorę: jedno i drugie, jak wiadomo, jest bardzo pożyteczne”.

Ale nie on jedyny zwraca uwagę na oddech. Badacze Pisma zwracają na jeszcze jedną rzecz uwagę: hebrajskie spółgłoski użyte w słowie „Jahwe” (JHWH, יהוה), to takie, przy których wymowie nie zamyka się warg ani nie używa języka. Wielu z nich wskazuje na próbę naśladowania brzmienia wdechu i wydechu. Uznają, że to piękne porównanie do cechy, że Bóg nie może być pochwycony pod konkretnym żadnym słowem, którym moglibyśmy manipulować, ale jest co najwyżej jak powietrze, oddech czy tchnienie na naszych wargach. I że wzywamy Boga z każdym oddechem, a każda porcja powietrza jest boskim pragnieniem życia.

Założyciel jezuitów, św. Ignacy, zaproponował coś, co nazwał modlitwą rytmiczną, mówił, że każdy oddech może być dla nas źródłem nowego zwrotu ku Bogu. Proponował, by przy każdym wdechu – szeptem lub w myślach wypowiadać „Panie Jezu Chryste, Synu Boży” – a  wydychając powietrze: „zmiłuj się nade mną, grzesznym”. Chodzi o to, by pamięć o Jezusie złączyła się z oddechem. Ale i przed św. Ignacym praktykowano zwracanie się samym imieniem „Jezus” czy „Jezu mój” w rytmie własnego oddechu. Myślę, że każdy, kto choć raz spotkał się z modlitwą Jezusową, rozumie, że nie chodzi o nic innego jak o pawłowe „Już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus”. Jezus w każdym oddechu – to dopiero świadectwo życia z Bogiem!

Czasem brakuje słów, by opisać to co przeżywamy, co czujemy. Podczas modlitwy czy adoracji, gdy takie momenty się zdarzają, trwaj w nich, w milczeniu. Pomyśl, że każdy wdech i wydech jest od Niego. Że jest nieuchwytny jak powietrze, które wdychasz i wydychasz. Że wierzysz, że jest, mimo tego, że go nie widzisz. Ale daje ci życie i że jest nawet, gdy o Nim nie myślisz – jak przy oddychaniu.

Mnie to wzrusza z każdym moim świadomym wdechem i wydechem.

 

Bez kategorii

Czułość, namiętność i świeży oddech

Zadziwiam samą siebie, w jaki sposób z porannej rozmowy przy myciu zębów z uczestniczkami i organizatorkami Weekendu Alpha, w żartach, o tym, co jest najważniejsze w relacji z facetami, doszłam do takich refleksji, którymi się właśnie tutaj dzielę. Nagle z żartu sytuacyjnego wyszła mi przewrotna definicja relacji z Panem Bogiem. Zadziwieni?

Modlitwa to moja wiara w praktyce. Wiara w to, że On jest i w to, jaki On jest. To korzystanie z Łaski modlitwy, tego daru, który po prostu przychodzi. Nie przekładanie, użycie jej „tu i teraz”, kiedy właśnie została sprezentowana. To wtedy gdy wierzę, że Bóg przychodzi w tej relacji, którą z Nim buduję w pełni wolności i mówię mu „tak”. Całkowicie świadomie, choć tej Łaski moją logiką i moim rozumiem nie jestem w stanie ogarnąć. Wierzę, że mogę mieć indywidualną, bliską, wręcz intymną relację z Panem Bogiem i nie dość, że ja się mogę do Niego zwrócić, to on też daje mi Słowo.

w samotności

#czułość

Zwracam się do niego kiedy tylko potrzebuję, nie mam harmonogramu, w który muszę się wpisać, mogę to zrobić wszędzie, o każdej porze. On na mnie czeka zawsze. I chce żebym była blisko. Ja też mam to pragnienie, żeby był blisko tego wszystkiego, co jest we mnie: moich codziennych spraw, moich życiowych zagwozdek, moich emocji, żeby po prostu był. Kiedy ja robię podczas modlitwy mój codzienny serwis informacyjny, co u mnie i u tych, za których chciałabym się pomodlić, On pewnie się uśmiecha, bo i tak to wszystko wie i nie są mu potrzebne moje życiowe sprawozdania. Zostawiam potem te moje codzienne sprawy i chcę, żeby był ze mną, przy mnie. Żeby mnie przytulił do swojego serca, żeby mnie wziął w swoje ramiona, żeby pogłaskał po głowie. Żeby przytulił i powiedział: „bądź przy mnie, będzie dobrze” i to robi! To są wszystkie te wzruszające momenty mojej modlitwy, kiedy mam 100% jasności i pewności, że jest, że przychodzi, słucha i patrzy właśnie na mnie. To jest jego boska, doskonała czułość. Czekam na nią w każdej modlitwie.

#namiętność

Mogłoby się wydawać, że to słowo jest zarezerwowane dla opisywania takiej całkowicie ludzkiej namiętności i seksualności i wiąże się je głównie ze stanem odczuwania silnego i nieodpartego uczucia do drugiej osoby, które powoduje utratę kontroli intelektualnej nad zachowaniem. Przychodzi taki upragniony czas w modlitwie, kiedy całkowicie poddaję się temu, co On mówi i jak działa darami Ducha Świętego. Kiedy chce się skakać, śpiewać do zdarcia gardła, tańczyć i uwielbiać jak nigdy wcześniej. Kiedy idę za tym co On mi daje. Kiedy ta duchowa namiętność zawłada ciało, umysł i jest we mnie wtedy ogromna radość, wdzięczność i pokój. Brak słów, żeby ten stan opisać, ale przychodzi w swojej boskiej namiętności i mnie nią zniewala. Przychodzi w Słowie Bożym, które dotyka do głębi, przychodzi z darami Ducha Świętego, a nawet gdy przychodzi w ciszy, która mnie też pociąga. I trwamy w tym razem.

#świeżyoddech czyli higiena duchowa

A co ma do modlitwy świeży oddech? Jakoś można to pokleić z relacją z Panem Bogiem? Mycie zębów to jest taki nawyk, którego uczymy się bardzo wcześnie w dzieciństwie, rodzice nas okrutnie gonią i znamy skutki braku nawyków higieny jamy ustnej, często bardzo bolesne. Jako dzieci jesteśmy uczeni, kiedy, jak długo, w jaki sposób i czym myć zęby – ilu ludzi, tyle też pomysłów, która szczoteczka i która pasta jest najlepsza. Ale i tak najważniejsze jest to, że te zęby myjemy. Skutki znamy, te stomatologiczne jak i te społeczne – w społeczeństwie dość mocno możemy odczuć jak wykluczane np. towarzysko są osoby o wybrakowanym uzębieniu lub nieświeżym oddechu. I całe to dbanie o zęby wychodzi nam po prostu najzwyczajniej w świecie na dobre.

Czy dbasz o higienę swojej duszy? Skąd ta higiena duchowa jako ostatnia składowa modlitwy? Z modlitwą jak z myciem zębów – znalezienie swojej modlitwy, swoich słów, najbardziej znaczących fragmentów z Pisma Świętego, które są Twoim napędem w życiu, siłą do wszystkiego przed czym stajesz i z czym się mierzysz – to jest tak ważne, a zaniedbywane. Przyjrzyj się sobie i swojej modlitwie – najbardziej dogodnych porach, sposobach, to, jak to robisz i jak na Ciebie wpływa. Nie bez znaczenia jest systematyczność – staraj się modlić każdego dnia, sam zobaczysz, co przyniesie taki nawyk. Sama doświadczałam wielu frustracji, kiedy po nawróceniu przyklękałam do modlitwy i nie miałam zielonego pojęcia, co mam zrobić, żeby budować relację, a „klepanie” znanych tekstów modlitw w ogóle do mnie nie przemawiało, szukałam żywego Boga, prawdziwej rozmowy, taką jaką prowadzę z ludźmi. I w tej nieporadności, w tej niepotrzebnej złości On przychodził i podpowiadał. Zamykałam oczy i samo płynęło. Prosto z serca. Potem nauczyłam się obserwować samą siebie, kiedy, o jakiej porze najlepiej mi się modlić, jakie słowa są dla mnie słowami otwierającymi rozmowę z Bogiem. Każdy ma swoje tempo, swój pomysł na modlitwę, wynikający z Bożego prowadzenia, z łaski, z darów Ducha. Nie próbuj też nikogo przekonywać, że Twój sposób jest lepszy, to jest bez sensu, każdy z nas jest inny i każda indywidualna relacja z Bogiem jest jedyna i niepowtarzalna. Możesz się nauczyć tych samych treści modlitwy czy pieśni uwielbienia, ale nie pojmiesz rozumem, że każdy inaczej będzie się nimi modlić!

Szukaj Bożej czułości i namiętności i zobacz, co się zadzieje, jak zadbasz o higienę duchową jak o własne zęby.

Dziś zostawiam na koniec piękną opowieść o budowaniu relacji z Panem Bogiem i trwaniu w modlitwie w wykonaniu 12 kamieni. Piękne i intymne.

 

 

Bez kategorii

Wyobraź sobie rzekę

 

Wyobraź sobie rzekę, która płynie. U początku energicznie wypływa ze źródła. Szybko spada z gór wartkim strumieniem, który choć początkowo niewielki, ma wiele energii. Pokonuje kolejne żłobienia, przeszkody, zakręty. Jego prędkość powoli spada, choć wody, która go tworzy ma coraz więcej i więcej. Kiedy idziesz wzdłuż niego górską ścieżką możesz zobaczyć, że w każdym momencie jest inny. Nabiera kształtu, prędkości i głębi zależnie od miejsca, w którym jest. Raz Cię wyprzedza przybierając postać wartkiego, wąskiego strumienia, tak, że nie jesteś w stanie dotrzymać mu kroku. Później zaś płynie powoli i dostojnie. Innym razem zatrzymuje się niemal tworząc jakby jezioro, którego kolor zdradza jego głębię. Zatrzymuje się tylko po to, aby za chwilę spaść wodospadem i kontynuować swą wędrówkę w dół, ku morzu, ku celowi…
Tak widzę życie człowieka z Bogiem. To jest przygoda życia, nieustannego zdążania ku Niemu. Raz biegnie wartko, tak że każda godzina przynosi coś nowego. Innym razem zatrzymuje się jakby na dni, tygodnie, miesiące, dając szansę sięgnąć głębi. To On je reżyseruje, prowadzi i napędza. Dlatego tylko żyjąc w pełni poznajemy Jego nieskończoną liczbę barw, smak miłości, głębię majestatu i tembr głosu, którego zapomnieć nie sposób. Raz jest energiczny jak zakochany młodzieniec, żeby później stać się nieporuszonym i milczącym jak góra, która zaprasza na wędrówki, abyś mógł zobaczyć więcej.

To jest rzeczywistość chrześcijaństwa widziana sercem pośród wszystkiego, co nas otacza. W codzienności bieg rzeki przybiera widoczny kształt najzwyklejszych wydarzeń – opieki nad dziećmi, nauki, pracy, gotowania obiadu, randki z żoną, zakupów, wycierania kuchennych blatów i reperowania zepsutej klamki. Ot, codzienność. To tu właśnie jesteśmy postawieni, aby żyć z Bogiem żyjąc pełnią naszego życia.

Co to znaczy konkretnie?

Jeśli jesteś małżonkiem – kochaj żonę/męża widząc w niej/nim coraz więcej dobra.
Jeśli jesteś rodzicem – kochaj dzieci mądrze, czasochłonnie, do granic swojego serca.
Jeśli jesteś pracownikiem – rozwijaj się, dodaj pasję i bądź ekspertem.
Jeśli jesteś pracodawcą – bądź profesjonalny, uczciwy i dobry dla swoich ludzi.

I módl się każdego dnia. Modlitwa to chwila spotkania z Tym, który wszystko widzi, wszystko może i jest dobry. To wyłom w czasoprzestrzeni, który pozwala ustawić prawdziwą perspektywę, by widzieć okoliczności, ludzi i rzeczy takimi, jakimi są naprawdę.

149 godzin to dobry wstęp do prawdziwego życia z Bogiem. Wśród owych 149 godzin jest kilka, w czasie których usłyszysz ludzi, którzy na co dzień żyją w bliskości z Bogiem. Informatyk, strażak, farmaceuta, muzyk, lekarz i przedsiębiorca. Każdy opowie o kawałku swojego życia z Bogiem. Z różnych perspektyw, z bogactwem doświadczeń i mądrością, która twardo po ziemi stąpając nie traci z oczu rzeczy najważniejszych.

Przygotowujemy się dla Was już dziś, aby dać Wam to, co najlepsze.

Przyjedź, posłuchaj i spójrz pod powierzchnię życia.

„Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha.” J 3,8

Śpiewam bo lubię Bez kategorii

Don`t kill my vibe, czyli śpiewam mojemu Krytykowi

Przymierzałam się do tego tekstu kilka razy. Za każdym podejściem mierzyłam się ze swoim Wewnętrznym Krytykiem. To jest ten głos w Twojej głowie, takie przekonania o sobie samej, które zniechęcają Cię do podejmowania działań, powodują, że zaczynasz się bać, złościsz się, smucisz i dochodzisz do wniosku, że to nie dla Ciebie, że nie ma sensu się tym zajmować i na pewno się na tym nie znasz. Znasz to?

Mój Wewnętrzny Krytyk powtarza mi: „nie masz czasu na pisanie bloga, są ważniejsze rzeczy w Twoim życiu”, „po co to piszesz i tak tego nikt nie przeczyta”, „to są takie oczywistości, że nie ma sensu, przecież wszyscy o tym wiedzą”. No i pojawiający się strach – „co sobie pomyślą bliscy, znajomi, że piszę”? Przez ostatni miesiąc nie wstawiłam ANI JEDNEGO tekstu. „C`mon! – pomyślałam sobie – przecież chciałaś pisać, o co Ci chodzi? Przecież to lubisz!”. I zaraz za tą myślą, że naprawdę pisać lubię, od razu pojawiły się te znane przekonania, które dobijały się do mojej głowy: że nie ma to sensu, że nigdy wcześniej tego nie robiłam, że to jest kiepskiej jakości, że nigdy nie zostanę top-blogerką mającą prawdy objawione dla świata. Przytłaczające i powodujące, że od razu zmieniałam sobie listę rzeczy do zrobienia, bo przecież znajdę coś pilniejszego i bardziej potrzebnego światu niż moje pisanie.

Stop, stop, STOP. S T O P.

A gdyby tak w końcu wejść w dyskusję z tym moim wiecznie krytykującym mnie głosem? Skąd się bierze takie myślenie o sobie samej? Czy ktoś kiedyś mi tak powiedział, czy wymyśliłam sobie to przekonanie sama? Chwila, chwila – przecież to są moje myśli i mam na nie wpływ – to odkrycie włożyło mi pewne stery do rąk. „No dobra – pomyślałam – ale przecież to jednak moje przekonanie, że piszę bez sensu albo robię coś n i e p r o f e s j o n a l n i e – to moja myśl. I jak już to w i e m, że tak już jest, to skąd to wiem?” – to pytanie było kluczowe. Postanowiłam zweryfikować, sprawdzić sobie w rzeczywistości, czy jestem tak beznadziejna w pisaniu jak o sobie myślę.

Dałam moje teksty do przeczytania – jedna koleżanka: „to jest super”, druga: „fajnie się to czyta”, kolega: „dobrze piszesz”, jeszcze inna zrobiła mi korektę stylistyczną i uznała, że jest dobrze. I nagle okazuje się, że jak się wystawiasz ze swoją twórczością to dostajesz konkretną informację zwrotną i zaczynasz żałować, że nie wpadłaś na ten pomysł lata świetlne wcześniej.

Tworzysz coś? Śpiewasz, tańczysz, tworzysz opowiadania, robisz zdjęcia, piszesz wiersze, szydełkujesz? Masz pasję i nie znajdujesz dla niej czasu, bo „przecież to pierdoła, i tak tego nikt nie przeczyta/usłyszy/zobaczy/znajdzie”, „przecież to nie jest takie ładne”, „nie mam w sumie na takie hobby czasu”… Twój Wewnętrzny Krytyk ma właśnie używanie – karmi się tym, że boisz się ocen innych, włącza Twoją perfekcyjność. Pomyśl sobie o tym, że każdy ma taki lęk przed pokazaniem czegoś, co jest bliskie serca, jest wyrażaniem naszej wrażliwości, co sprawia radość i chętnie wyżywasz się twórczo. Ale Krytyk to nie TY – to nie jest prawda o Tobie!

Zadaj sobie pytanie: czy fajnie jest mieć pasję, która nie sprawia Ci radości i nie wypływa z emocji? Brzmi beznadziejnie, prawda? Skoro są rzeczy, które lubisz robić, sprawiają Ci radość, to czemu tego nie robisz? Gdy mówisz o braku czasu dla swoich pasji, to myślę, że warto sobie ten czas po prostu zaplanować! Może nie jest to odkrycie roku, ale skoro planujemy różne przyjemności – wyjście do kina, spotkanie z przyjaciółmi, to może czas na śpiewanie czy szydełkowanie też dobrze zaplanować? Oczywiście Krytyk podpowie: „A co jak nie będziesz mieć weny we wtorki o godzinie 17:00?” i tutaj muszę Cię bardzo, ale to bardzo rozczarować: mityczna wena NIE ISTNIEJE. Natchnienie się też nie zdarza. Po prostu siadaj i zacznij to robić. Naprawdę. Jeśli uznajesz, że to dla Ciebie jest ważne, lubisz to, sprawia Ci to przyjemność i lubisz tak spędzać czas to siadaj, wstawaj czy jaką tam pozycję do tego przyjmujesz i zacznij to robić.

Jak rwie się do tego Twoje serce, to rób to. Choćby to było tylko siedzenie i zastanawianie się w tym zaplanowanym czasie jak coś namalować/zrobić/zaśpiewać. Jeśli będzie to 10 zdań wymyślonych przez 2 godziny, z których skreślisz 8 albo zrobisz rękaw swetra na drutach i trzeba będzie wszystko spruć w całkowitej frustracji to naprawdę był to dobrze spędzony czas. To nadal jest czas spędzony na pasji.

Pablo Picasso powiedział bardzo mądre zdanie: „Inspiracja istnieje, ale musi Cię zastać przy pracy”. I ja się tego od jakiegoś czasu trzymam.

Krytyk podpowiada Ci, że to, co robisz jest brzydkie/grafomańskie/nieidealne/nieprofesjonalne? Czy zatem wszyscy musimy pisać powieści jak Katarzyna Bonda, reportaże jak Mariusz Szczygieł, a malować jak Paul Cézanne? Jasne, że nie! Chodzisz po górach, ale tylko po Beskidach i porównujesz się z himalaistami? Biegasz, ale nie masz super butów i nie masz dobrego czasu na wyznaczonym dystansie i czujesz, że to jest bez sensu? Po pierwsze: trening naprawdę czyni mistrza, a po drugie: czy musisz być Usainem Boltem biegania albo Whitney Houston śpiewania?

Usain Bolt, 2016
Zdradzę Ci tajemnicę: nie wszyscy lubią śpiew Whitney Houston czy kryminały Bondy. Śpiewaj, pisz, biegaj, gotuj tak jak lubisz i tak jak chcesz: jak zaczniesz się tym dzielić to na pewno znajdziesz wkrótce swoich wiernych fanów i fanki tego, co robisz. Poza tym, wodzeni za nos historiami „amerykańskiego snu” wydaje nam się, że za konkretnym talentem pasją, powinna stać jakaś nagroda, prestiż i może w końcu pieniądze i sława. Sprowadzając Cię znów do rzeczywistości zadam Ci pytanie wspominanej już pisarki, Kasi Bondy: jeśli poświęcasz się swojej pasji i jest całym twoim życiem i to kochasz, to czy wyobrażasz sobie, że będziesz tworzyć nawet jeśli nie będzie Ci to przynosić żadnych korzyści finansowych, prestiżu, sławy? Jeśli czujesz, że to kochasz i robisz to nawet jeśli nie masz jakiegoś superowego sprzętu/pędzli/butów/urządzeń to jest to Twoja prawdziwa pasja – nie gaś tego!

I teraz najważniejsze pytanie, jeśli myślisz o swojej pasji, że raczej to bez sensu, nie przykładasz się, że to, co robisz jest nieprofesjonalne, że nie umiesz, że to strata czasu, to jeśli ta myśl jest prawdziwa, to co to o Tobie mówi? Co ta myśl mówi o całym Twoim życiu i Twojej przyszłości? Czy jeśli uważam, że jestem beznadziejna, bo piszę bloga i zabieram się za rzeczy, na których się nie znam to znaczy, że jestem beznadziejna tak w ogóle? Czy świat się zawali, a ja stanę się miss beznadziei jak napiszę coś co ktoś skrytykuje i uzna za badziew? Czujesz ten bezsens myślenia? Tak właśnie wytrącisz Krytykowi argumenty o Twoich umiejętnościach. To są przekonania, które mogą zabrać Ci to, co lubisz, nie karm tego. Zmień perspektywę: pomyśl z czego jesteś dumna/dumny w swojej twórczości, co najbardziej lubisz w swojej pasji i jak ona uzupełnia i zmienia Twoje życie? Ile fajnych, ciekawych rzeczy zdarzyło się dzięki temu w Twoim życiu? Co dzięki temu przeżyłaś/przeżyłeś?

Siądź dziś w fotelu ze swoim Wewnętrznym Krytykiem, zadaj mu (i sobie) te powyższe pytania, zaplanuj czas na rozwijanie swojego talentu, pasji. Wyciągnij zakurzoną gitarę, buty do biegania, szydełko, schowany plik z niedokończonym opowiadaniem czy włóczki. Znajdź ludzi wokół siebie, grupy dyskusyjne dla tych, którzy robią podobne rzeczy – to zwykle skarbnica wiedzy i dużo inspiracji. I motywacja, dużo motywacji!

A jeśli już zachęciłam Cię do zaplanowania czasu na to co kochasz, to podzielę się z Tobą moim odkryciem ostatnich tygodni – piosenką, dzięki której przeganiam mojego Krytyka w tym tygodniu i wyśpiewuję mu „don`t kill my vibe!”, czyli, żeby nie tłamsił, zabijał dobrej atmosfery mojej twórczości, w końcu ją po coś mam!

Polecam posłuchać i nucić kiedy pojawia się Krytyk. Działa!

Fot. Magdalena Noszczyk, Zebry z Parku Narodowego Hell`s Gate, Kenia. Bez kategorii

Bądź jak zebra!

„Zebra zabiera ze sobą paski wszędzie dokąd idzie.”

To jedno z masajskich mądrości, które poznałam podczas tegorocznej podróży do Kenii, które przyjęłam jako oczywistość. „Fajne, mądre”, pomyślałam i kupiłam w jednym z ulubionych turystycznych miejsc kartkę z wyciętą w niej zebrą i tym powiedzeniem. Zapomniałam o niej na dobrych kilka tygodni, w ferworze działań projektowych w Afryce Wschodniej, a potem w Suazi. I wróciła do mnie niedawno, przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy przeglądałam zbiór moich pocztówek, żeby wysłać życzenia bożonarodzeniowe do bliskich. Znów wpadła mi w ręce wycinana zebra z masajskim powiedzeniem, ale poruszyła mnie o wiele głębiej, w swej prostocie i mądrości.

Nie ma możliwości, by zebra pozbyła się swoich pasków, to biologiczna oczywistość. To jest jej atrybut, coś co ją określa, coś co powoduje, że nie jest koniem (należy jednak do rodziny koniowatych) czy osłem. Ma paski – to zebra. To jest jej natura. Nie zamaluje pasków, nie ściągnie ich, nie będzie galopować z kocem na grzbiecie by je ukryć, nie usunie ich operacyjnie jak niechcianego tatuażu czy blizny.

Zebra i jej paski to metaforycznie nasza natura, nasze przywary, nasze cechy, które próbujemy czasem zostawić w domu. Chcemy stworzyć dobre wrażenie w pracy, w szkole, na pierwszej randce, ważnym spotkaniu, przed rodziną. Gimnastykujemy się, żeby nasze zebrze paski nie wyszły na światło dzienne. Przykrywamy je udawanym uśmiechem, żartami, które do nas nie pasują. Ubieramy się w niewygodne ubrania, których zwykle nie nosimy, powstrzymujemy przed komentarzami, hamujemy łzy i trzymamy na wodzach swoją złość, strach, smutek. Wiemy kim jesteśmy, co przeżywamy, ale chcemy to ukryć, chcemy dobrze wypaść. Takie zachowania, przepełnione ogromnym lękiem przed brakiem akceptacji naszych pasków, naszej zebry – tego kim jesteśmy naprawdę – to wyzwanie naszych czasów. Nasze zdjęcia z filtrami na Instagramie, nasze profile na facebooku z przerobionymi starannie materiałami, szczęśliwe rodziny, uśmiechnięte dzieci – aniołki z sesji zdjęciowej, cały internetowy świat jest pełen zebr bez pasków. Tak bardzo boimy się odtrącenia, że postanawiamy zaprzeć się części siebie. Nosimy w naszych głowach przekonanie, że nie jesteśmy wystarczający, że nie wypada okazywać emocji, że lepiej być opanowaną, opanowanym. I potem, nie wiedzieć czemu, po rzekomo nienagannej prezencji i dobremu pierwszemu wrażeniu wpadamy w pułapkę, którą sami na siebie zasadziliśmy: trzeba będzie udawać dalej albo pokazać kim jesteśmy naprawdę i zaryzykować brak akceptacji. A ten strach zaczyna paraliżować jeszcze bardziej. I nim się obejrzymy, już pływamy po uszy w fałszywym obrazie samych siebie. Jak z tego można wybrnąć?

Noś swoje paski, bądź jak zebra, serio. Kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później prawda o tobie, twoje głęboko chowane cechy, których się wstydzisz wyjdą na jaw. I w najlepszym przypadku skończy się niechęcią do budowania relacji z tobą. Ciężar własnych przekonań o nas samych, które nosimy w swojej głowie warto skonfrontować z rzeczywistością – nasze cechy i przywary są nam potrzebne, naprawdę! Pomyśl o nich jak o czymś co cię broni i chroni. Jesteś nieśmiała? Może właśnie to chroni cię to przed zranieniami lepiej niż osoby wchodzące z rozpędu w relacje z ludźmi. Szybko się złościsz? Pokazujesz, co naprawdę czujesz i stawiasz od razu ludziom granice, żeby cię nie zranili. Jesteś introwertykiem? Starannie dobierasz znajomych i chronisz swój czas i energię na najbardziej wartościowe relacje.

Zebry posiadają paski, dzięki którym są widoczne z dalekich odległości i stają się łatwiejszym łupem. Z drugiej strony to właśnie te same paski utrudniają drapieżcom oszacowanie wielkości potencjalnego łupu. Ponadto paski chronią zebry przed krwiożerczymi gzami i muchami tse-tse, dla których zebra to czarno-biała plama, na której trudniej skupić wzrok. Coś, co wydawałoby się jej przekleństwem, chroni ją i daje szanse na przeżycie. Daj odpocząć swoim paskom, daj sobie możliwość bycia sobą. Bądź jak zebra, noś swoje paski.